Ücretsiz Teklif Al
Bayimiz Olun
Menü
IBT Solar Bayimiz Olun 444 8 428 en
Geri Dön

Ekonomi Gazetesi: Solino, 3 yıl içinde Türkiye lideri olmayı hedefliyor

14 Temmuz 2023 #GUNESENERJISI

IBT Solar Group, yeni bireysel GES markası Solino’nun gelecek 3 yıl içinde yüzde 20 pazar payına ve 600 milyon dolar ciroya ulaşarak ciro ve müşteri adedi bazında Türkiye’de lider, Avrupa’da da ilk sıralarda olmasını hedefliyor.

IBT Solar Group, kendi enerjisini üretmek ya da elektrik kesintilerinden etkilenmek istemeyen müstakil evler, yazlıklar, oteller, okullar, tarımsal sulama arazileri veya akaryakıt istasyonlarına yeni markası Solino ile erişecek. Tanırım toplantısında konuşan IBT Solar Group Kurucusu Hakan Daltaban, sahip oldukları 10 yıllık deneyim doğrultusunda Türkiye’nin GES kurulu gücüne 300 mw seviyesine portföyle katkıda bulunduklarını, endüstriyel pazarda güneş enerjisi sistemleri alanında sahip oldukları deneyimi artık bireysel pazara yansıtmak adına Solino’yu kurduklarını belirtti. Bugün için bireysel çatı GES pazarı, 10 milyar dolarlık bir hacme ulaşırken tarımsal sulama GES pazarının hacminin ise 18 milyar dolar seviyesinde olduğu bilgisini veren Dalbatan, “Günümüzde yaklaşık 10 gw olan Türkiye güneş enerjisi kurulu gücünün kolaylaşan regülasyonlar, yenilenebilir enerjiye olan ihtiyaç ve artan talep dolayısıyla gelecek 7 yıl içinde ortalama 10 kat büyüyeceğini öngörüyoruz” dedi. Solino Genel Müdürü Mehmet Hakan Bescelioğlu ise ülkemizde 25 kw altı çatı GES kurulumlarında yasal ve kamu süreçlerinin yakın zamanda kullanıcı lehine kolaylaşacağını beklediklerini belirterek; “Avrupa’da müşteri finansmanında yenilenebilir enerjiye verilen uygun kredi koşullarının da ülkemizde devreye alınması güneşten faydalanılmasının hızını arttıracağını düşünüyoruz” değerlendirmesinde bulundu.

Türkiye’de yaklaşık 2 milyon müstakil ev olduğunu ve bu evlerin en fazla 8 bininde çatı GES yer aldığını bildiren Bescelioğlu, “Bu alanda 1 milyon adetlik bir potansiyel bulunuyor. Solino ile 3 yılda 81 ilde yaklaşık 50 Enerji Dönüşüm Merkezi ve 750 kişilik satış ekibi kurmak, yüzde 20 pazar payına ve 600 milyon dolar ciroya ulaşmak istiyoruz” dedi.

Ekonomi Gazetesi